Koostööst Helsinki Ülikooliga

18.-20. augustil 2014 osales EMÜ Väikeloomakliiniku loomaarst Paul Mõtsküla Helsinki Ülikooli Väikeloomakliinikus kahel südamekateteriseerimisprotseduuril. Koos Bristoli Ülikooli kardiorespiratoorhaiguste vanemlektori Dr. Sonja Fonfara’ga laiendati balloonkateetrite abil kahel koeral kaasasündinud kopsuarteri klapi ahenemist (stenoosi).

Kopsuarteri klapi stenoos on üks kolmest sagedamini esinevatest kaasasündinud südamehaigustest koertel ning tugeva ahenemise korral on ilma ravita prognoos väga halb ning väga paljudel sellistel koertel võib tekkida äkksurm enne 3-4-aastaseks saamist.

Ühel patsiendil, väiksel segaverelisel koeral, oli väga tugev (rõhugradient parema vatsakese ja kopsuarteri vahel ~200 mmHg, normaalne <35mmHg) ja teisel, Ameerika bullterjeril tugev (rõhugradient ~120 mmHg) kopsuklapi stenoos. Mõlemad protseduurid läksid oluliste tüsistusteta ning väga edukalt – mõlemal koeral saavutati rõhugradiendi vähenemine üle 50%. Lõplikult saab protseduuri tulemuslikkust hinnata umbes kuu aja möödudes, kui klapihõlmade turse on alanenud, kuid on tõenäoline, et mõlema koera elumus on sarnane täiesti terve koera omale.

Helsinki Ülikooli väikeloomade sisehaiguste dotsent Dr. Maria Wiberg ning sisehaiguste professor Dr. Thomas Spillmann avaldasid lootust, et selline praktiline koostöö kahe ülikooli kliiniliste osakondade vahel jätkub ka tulevikus ning muutub üha tihedamaks, luues eeldusi mitmesuguste ühiste kliiniliste teadusprojektide algatamiseks.