Väikeloomade meditsiini ja kirurgia eriala kliinilise täienduse stipendium

15:15 28.10.2010

Võttes aluseks Eesti Maaülikooli põhikirja punkti 39.11 ning EMÜ veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi teadusnõukogu 23. veebruari 2006. aasta otsuse nr 1, kinnitan Eesti Maaülikooli väikeloomade meditsiini ja kirurgia eriala kliinilise täienduse stipendiumi.

1. Eesmärk
Stipendiumi eesmärgiks on pakkuda andekatele ja motiveeritud loomaarstidele võimalust kaasaegse veterinaarmeditsiinilise kogemuse omandamiseks EMÜ loomakliiniku baasil, sealhulgas:

• väikeloomade kliiniliste haiguslugude süvendatud käsitlemist;
  • ettevalmistust kliiniliste õpingute jätkamiseks kõrgema astme kliinilise koolituse stipendiaadina (Residentuur) või tegutsemiseks kitsama spetsialiteediga praksises;
  • põhjalikke kogemusi erakorralises veterinaarmeditsiinis, pehmete kudede kirurgias,  ortopeedias, sisehaigustes, kujutavas diagnostikas, neuroloogias ja anestesioloogias;
  • pedagoogilise töö ning klienditeeninduse kogemust;
  • algteadmisi teaduslike artiklite kirjutamises ning erialaste ettekannete esitamises;
  • ettevalmistust kliiniliste ainete praktilise õppetöö läbiviimiseks.
    Selle eesmärgi saavutamiseks juhendavad ülikoolijärgse kliinilise koolituse stipendiaate lisaks vahetutele juhendajatele kõik EMÜ loomakliiniku loomaarstid ja teraapia osakonna töötajad.

2. Kestus
Stipendium määratakse kaheteistkümneks kuuks, kestusega 1. detsember kuni 30. november

3. Kandidaadid
Nõutav on eesti keele valdamine kõnes ja kirjas tasemel, mis on piisav klientidega suhtlemiseks erialastel teemadel.
Kandideerida võivad nii äsjased lõpetajad kui ka loomaarstid, kellel on juba varasem kliinilise töö kogemus.
Kandidaat peab stipendiumi raames tegutsema asumisel omama kehtivat veterinaararsti tegevusluba.

4. Vahetud juhendajad
Stipendiaadile määratakse üks vahetu juhendaja. Vahetuteks juhendajateks võivad olla antud valdkonnas vähemalt viieaastast praktilise töö kogemust omavad EMÜ loomakliiniku loomaarstid ja teraapia osakonna õppejõud.

5. Omandatav kliiniline kogemus
Stipendiumi raames omandavad stipendiaadid rotatsiooni põhimõttel kogemust:

• edasisaadetud kirurgiliste ning sisehaigustega patsientide diagnostika, ravi ja järelravi korraldamises juhendajate järelevalve all. Stipendiaat peab stipendiumi kestel omandama piisavaid kogemusi pehmete kudede kirurgias, ortopeedias, kujutavas diagnostikas, erakorralises veterinaarmeditsiinis, anestesioloogias ning teistes veterinaarmeditsiini valdkondades;
  • esmaste haigusjuhtude ning edasisaadetud patsientide vastuvõtus EMÜ loomakliinikus;
  • ambulatoorse vastuvõtuaja välises patsientide järelevalves statsionaaris ning erakorralist veterinaarset abi nõudvate patsientide käsitlemises ambulatoorse vastuvõtu ajal ning väljaspool seda;
  • väikeloomakliinikus praktikal viibivate üliõpilaste juhendamises.

6. Omandatav akadeemiline kogemus
Stipendiumi raames osalevad stipendiaadid igapäevastes suurtes visiitides, ajakirjaklubides ning seminarides,  võtavad aktiivselt osa nende korraldamisest.
Stipendiaate kaasatakse:

• väljaspool kliinikut toimuvate teemakohastele seminaridele ja koolitustele;
  • kliinilisse uurimistöösse juhendajate käe all, esinemisse erialaseminaridel ja  koolitustel, artiklite avaldamisesse erialaajakirjades.

Eelnimetatud ülesannete täitmiseks tagatakse vahendid ja võimalused (raamatukogu ning andmebaaside kasutamine, audio-visuaalsete materjalide töötlemine, osavõtt konverentsidest jne).

7. Hindamine
Stipendiaat esitab vahetule juhendajale kirjaliku aruande hiljemalt kahe nädala möödumisel pärast järjekordse rotatsiooniastme läbimist.
Stipendiaatide erialast arengut hinnatakse vähemalt kahel korral stipendiumi kestel arutelul, millel osalevad vahetud juhendajad, stipendiaadid, stipendiumiprogrammi koordinaator ning vahetute juhendajate äranägemisel ka teised isikud. Arutelud peavad toimuma orienteeruvalt 4…5 ja 8…10 kuud pärast stipendiumi algust.
Stipendiumi viimase kuu jooksul kirjutab stipendiaat põhjaliku aruande ning esitab selle koos kliiniliste haiguslugude päeviku ning muude dokumentidega juhendajale vähemalt 2 nädalat enne stipendiumi lõppu.

8. Stipendium
Stipendiumite arv, suurus ja maksmise kord kehtestatakse EMÜ VL instituudi direktori korraldusega iga konkreetse stipendiumikonkursi väljakuulutamisega. Stipendiumi fond moodustub VL loomakliiniku omalaekumiste arvelt. Hindamiskoosoleku otsusega võib stipendiaadile, kes ei täida rahuldavalt stipendiumi nõudeid või on eksinud Loomaarstide Kutse-eetika nõuete vastu, lõpetada või peatada stipendiumi maksmise. Hindamiskoosoleku pädevuses on stipendiaadi raskete eksimuste korral ka stipendiumi raames toimuva kliinilise täienduse enneaegne lõpetamine.

9. Kindlustus
EMÜ loomakliiniku arstidele rakendatavad kindlustuskaitsed laienevad samas mahus ka stipendiaatidele.

10. Stipendiaatide valimine
EMÜ VL instituudi direktor määrab stipendiumiprogrammi koordinaatori, kelle ettepanekul moodustatakse ja kinnitatakse laekunud avalduste ja dokumentide läbivaatamiseks komisjon. Komisjon moodustatakse direktori korraldusega vahetutest juhendajatest hiljemalt avalduste laekumise tähtajaks. Komisjoni töösse võib stipendiumiprogrammi koordinaatori ettepanekul kaasata kolmandaid isikuid.
Õigeaegselt laekunud dokumentide alusel välja valitud kandidaatidega toimuvad intervjuud 2…4 nädalat pärast dokumentide laekumise tähtaega.
Teave avaliku konkursi kohta avaldatakse vähemalt ühes kohalikus ajalehes või üleriigilise levikuga päevalehes.

11. Dokumendid
Kandidaat esitab hiljemalt tähtajaks 20.11.2010:

• vabas vormis avalduse;
  • täieliku CV;
  • motivatsioonikiri;
  • ülikooli diplomi;
  • akadeemilise õiendi kinnitatud koopia (võõrkeelsete dokumentide korral ka kinnitatud tõlge);
  • 2 soovituskirja.