Eerika Farm OÜ (Eesti Maaülikooli Märja veisekasvatuse katsefarm) kolis praegusesse asukohta Märjal, Aretuse 6, aastal 2008. Eelnevalt tegutses farm Eerikal, Õssu külas. Aastal 2024 farmihoone renoveeriti, kõik farmiseadmed asendati uute kaasaegsetega.
Farmis on 120-130 lüpsilehma ja umbes samapalju noorloomi. Loomade arv muutub pidevalt, sest vasikaid sünnib juurde ning vanad loomad lähevad karjast välja. Maksimaalselt mahub farmi kokku 250 looma.
Farm on õppebaasiks veterinaarmeditsiini ja loomaksvatuse üliõpilastele. Farmis käib keskmiselt 300 üliõpilast aastas 32 eri õppeaine raames. Farmi külastavad ka teiste EMÜ erialadae üliõpilased. Kokkuleppel saavad farmi külastada koolide ja lasteaedade õpilased.
Farmis on nii 8-kohaline paralleellüpsiplats kui lüpsirobot
Loomadel on elektroonilised kõrvamärgid, mis on justkui ID-kaardid, millega loomad pääsevad lüpsirobotisse ja lüpsiplatsile ning vasikad saavad söödaautomaatidest süüa. Lüpsiandmed (kellaaeg, toodang, võimalikud häired lüpsmisel) salvestatakse arvutisse.
Lisaks elektroonilisele kõrvamärgile on loomadel kõrvas spetsiifiline andur, mis registreerib looma liikumise farmis. Andur annab infot, kus ja millal loom liikus, seisis, sõi ja mäletses. Nende andmete analüüs annab samuti infot looma hetkeolukorra ja tervise kohta.
Lüpsiroboti juures on seade, mis mõõdab progesterooni (nn tiinushormoon) taset piimas. Progesterooni taseme järgi analüüsib masin millal lehm indleb (vajab seemendust), millal on kõige parem aeg lehma seemendamiseks ning kas lehm on tiine või mitte. Ilma selle seadmeta saab lehma seisundit hinnata ainult hoolikal läbivaatusel. Seade hoiab seega kokku palju väärtuslikku tööaega.
Loomade elektrooniline jälgimise ja piima progesterooni mõõtmise seadmed on olmas paljudes farmides, mõlemad variandid koos on hetkel kasutusel ainult EMÜ Märja farmis.
Õppeaasta jooksul toimetab farmi loomadega keskmiselt 300 üliõpilast koos vastava õppeaine juhendajatega.
Igapäevaselt käivad farmis veterinaarmeditsiini õppekava üliõpilased.
Aastal 2025 algas kaks aastat kestev uurimus "Emaka mikrobioomi seos süsteemse põletiku ja glükoosi tolerantsiga piimalehmadel". Projekti kavandaja ja vastutav täitja Priit Karis, PhD.
Piimamüügiautomaat?
Eerika Farm OÜ töötajad
Birgit Aasmäe, juhataja
Hannelore Kiiver-Pärk, loomakasvatusjuht/seemendaja, teab kõike lehmadest
Kalev Markus, söötja-farmioperaator, teab kõike masinatest
Kristi Ilves, lüpsja-farmioperaator, vasikate lemmik
Tiia Hallik, lüpsja-farmioperaator, leiab kõik puudused
Ardo Tõnisson, söötja-farmioperaator, teab, mis kellelegi hea
Devid Dudkin, nii söötja kui lüpsja, asendamatu asendaja
Kaie Lillemets, puhtus ja kord
Kaie Mark, raamatupidaja, numbrid alati korda
Ilmar Kallas, aretusnõustaja, valib õige isa igale vasikale
Üldküsimused
Juhataja
Institute of Veterinary Medicine and Animal Sciences
+3725132703
+3725132703birgit.aasmae@emu.ee
birgit.aasmae@emu.eeÜldküsimused
Loomakasvatusjuht
Institute of Veterinary Medicine and Animal Sciences
hannelore.kiiver-park@emu.ee
hannelore.kiiver-park@emu.ee