Lahangukompleksis töötades on Eesti Maaülikoolis kehtivad ohutusjuhendite tundmine ja järgimine kohustuslik. Kompleksis ei tohi tööd alustada enne nende dokumentidega tutvumist ja esmast instrueerimist, mille viib läbi vahetu juht või juhendaja.
Lahangukompleks paikneb veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi hoone (F. R. Kreutzwaldi 62) A-tiivas loomakliiniku korpuses eraldi hooneosas.
Lahangukompleksi kuuluvad koridor, kabinett, riietusruumid naistele ja meestele, ohutusbarjäär kaitseriiete- ja desinfektsiooniruumiga, lahanguruum, kemikaalide ruum, instrumentide ruum, materjali hoiustamisruum külmikutega ja klassiruum.
Sissepääs lahangukompleksi on piiratud lukustatud ustega.
Lahanguruumil on kolm sisse- ja väljapääsu:
1. läbi ohutusbarjääri, siitkaudu sisenevad töötajad ja üliõpilased;
2. õuealalt lahanguruumi uurimismaterjali toomiseks ja väljaviimiseks; lahanguruumis on ka telfer;
3. läbi materjali hoiustamisruumi eesruumi.
Lahangukompleksi ruumides on valamud käte- ja instrumentide pesuks ning puhastus-, pesu- ja desinfitseerimisvahendid kätele, instrumentidele (skalpellid, käärid, saed jms) ja pindadele; esmaabivahendid ja silmapesudušš.
· Lahanguruumis kantakse tööriietust, kaitseriietust, kummijalanõusid ja IKV-d.
· Pikad juuksed kinnitatakse kuklale nii, et need ei langeks ette ega õlgadele.
· Sõrmeküüned peavad olema lühikesed (küüne vaba osa pikkus ei tohiks ületada sõrme otsa) puhtad, terved ja hooldatud.
· Küünelaki, kunstküünte ja küünekaunistuste kandmine ei ole lubatud.
· Ehted (sõrmused, käevõrud, -ketid, -kellad jms) tuleb enne tööle asumist eemaldada.
· Lahanguruumis viibides on rangelt keelatud söömine, joomine, suitsetamine (sh. ka e-sigaretid), nutiseadmete ja kosmeetiliste vahendite kasutamine. Kui nutiseadmete kasutamine on töö või õppe eesmärgil hädavajalik, tuleb seadme kasutamisel järgida ohutusreegleid, kaitsta seda saastumise eest ja puhastada seade lahanguruumist väljumisel.
Lahangukompleksis viiakse läbi õppetööd ja teostatakse lahanguid nii Maaülikooli loomakliiniku kui ka ettevõtete ja eraisikute tellimusel. Seetõttu tuleb pidevalt arvestada võimaliku nakkusohuga ja järgida ettevaatusabinõusid nakkuse leviku ennetamiseks.
Otsuse lahangu läbiviimise või sellest keeldumise ning lahangul rakendatavate hügieenimeetmete kohta teeb veterinaarpatoloog looma haigusloo ja diagnoosi põhjal, võttes arvesse kõiki olulisi asjaolusid, nt ka looma päritolu (võib olla välisriigist imporditud).
Zoonootilise haiguse kahtluse korral ei kaasata lahangule üliõpilasi. Lahangu viib läbi vastutav töötaja / veterinaarpatoloog, rakendades kõrgendatud hügieenimeetmeid (täiendav IKV, nt kaitseprillid, kaitsemask jms).
Teatamiskohustusliku loomataudi kahtluse korral (vt käsiraamatu punkt 8 „Teatamis- ja registreerimiskohustuslikud loomataudid“) võib vastutav töötaja / veterinaarpatoloog lahangu läbiviimisest keelduda. Kui otsustakse lahang teostada, siis üliõpilasi lahangule ei kaasata.
Eriti ohtliku või teatamiskohustusliku loomataudi kahtlusest ja diagnoosimisest peab veterinaarpatoloog teavitama õppetooli juhti ning Põllumajandus- ja Toiduameti Lõuna regiooni Tartu esindust https://pta.agri.ee/link opens in new page.
Haiguste nimekiri vt Ohutuse käsiraamatu ptk Bioturvalisuse ja bioohutuse põhimõtted. Punkt 8. Teatamis ja registreerimiskohustuslikud loomataudid
Lahangukompleksi sisenemine
· Välijalanõud jäetakse koridori 1. sissepääsu juurde riiulile. Üleriided ja isiklikud asjad, sh telefon ning muud elektroonilised seadmed tuleb jätta riietusruumi kappi (erandiks on olukord, kui neid vajatakse õppeotstarbel, sel juhul tuleb kaitsta seadet saastuse eest ja desinfitseerida see pärast prepareerimisruumist väljumist).
· Lahanguruumi sisenetakse ainult läbi ohutusbarjääri, kus
o pannakse selga kittel või vajadusel kombinesoon/kaitseülikond, ette kaitsepõll (plastikust v kummist), vajadusel pähe peakate ja täiendav IKV;
o pannakse jalga kummijalanõud.
Lahanguruumides töötamine
· Lahanguruumides kantakse kaitsekindaid, kaitseriietust, kummijalanõusid, vajadusel peakatet ja teisi IKV-sid.
· Välditakse enda ja teiste vigastamist teravate esemete või lõikeriistadega, samuti tarbetute sisselõigete tegemist korjustesse v preparaatidesse.
· Järgitakse kemikaalide, elektriseadmete ja terariistadega töötamise ohutusnõudeid.
· Töö lahanguruumi seadmetega (nt elektrisaag, telfer) toimub vastutava töötaja juhendamisel ja kontrolli alla.
Töö lõpetamine
· Pärast lahangut asetatakse lahangujäätmed spetsiaalsesse konteinerisse või jäätmekotti, märgistatakse ja pannakse sügavkülma, kus hoitakse kuni jäätmekäitlusettevõttesse saatmiseni.
· Ühekordselt kasutatavad skalpelliterad asetatakse selleks ettenähtud konteinerisse. Konteineri täitumisel ¾ ulatuses tuleb see välja vahetada.
· Instrumendid pestakse ja asetatakse desinfektsioonivahendi lahusesse, hiljem paneb vastutav töötaja need hoiustamiskohta instrumentide ruumis.
· Lahangulauad pestakse pesuvahendiga, loputatakse ja desinfitseeritakse.
Lahanguruumist väljumine
· Kasutatud kindad pannakse selleks määratud konteinerisse.
· Kummikud ja põll pestakse voolava vee all lahanguruumis.
· Lahanguruumist väljutakse läbi ohutusbarjääri.
· Määrdunud kaitseriietus võetakse seljast ja asetatakse vastavalt märgistatud konteinerisse desinfektsiooniruumis.
· Põlled, kitlid ja kummijalanõud jäetakse kaitseriiete ruumi.
· Enne kaitseriiete ruumist väljumist pestakse käed seebi ja sooja veega ning teostatakse käte antiseptika.
Käitumine õnnetusjuhtumi korral
· Katkestatakse töö ja teavitatakse juhtunust juhendajat
· Kui vedelik on silma pritsinud tuleb loputada silmi ohtra veega silmaduši kohal. Silmadušš asub lahanguruumis.
· Käe vigastamise korral
o eemaldatakse kinnas;
o pestakse vigastatud kohta voolava vee all ja desinfitseeritakse antiseptikumiga. Vajaduse korral tuleb katta haav plaastriga või siduda kinni. Haavahooldusvahendid asuvad prepareerimisruumis avariiulil punase ristiga tähistatud kotis.
o töö jätkamiseks võetakse kasutusele uus kindapaar.
o kui haav on sügav, tuleb pöörduda arsti poole.
Koristamine, tööriiete pesu
Kabinetti, riietusruume ja koridori koristab üldkoristaja igapäevaselt.
Lahanguruumid
· Lahangulauad pestakse pärast iga lahangut ja päeva lõpus. Lahangulauad desinfitseeritakse päeva lõpus.
· Põrand pestakse päeva lõpus, vajadusel sagedamini. Kasutada tuleb survevett ning vältida aerosoolide teket.
· Külmikud tuleb hoida korras, koristada ja puhastada jooksvalt.
Lahangukompleksi suurpuhastus teostatakse kord aastas: pestakse aknad, seinad, vertikaalpinnad ja põrandad, kõik seadmed ja külmikud.
Tööriided
Määrdunud kitlid kogutakse vastavalt märgistatud konteinerisse ning pestakse ja kuivatatakse jooksvalt vastavalt vajadusele, kuid mitte harvem kui kord nädalas.
Pesumasin asub instrumentide ruumis.
Nakkusohtliku materjaliga kokku puutunud pesu käsitlemine
o Tuleb järgida kõrgendatud hügieenimeetmeid: kanda IKV-d (kaitsekittel, vajadusel näomaski ja kaitseprille).
o Nakkusohtlikku pesu pestakse muust pesust eraldi, viimasena.
o Enne masinpesu leotatakse esemeid 10–15 minutit pleegitusaine lahuses (tavapleegitusaine 1:9 vesi).
o Pleegitusainet tuleb lisada ka masinpesule vastavalt tootja juhistele.
o Nakkusohtlikku pesu tuleb trummelkuivatada maksimumkuumusel.
Lahangumaterjal (loomakorjused, kehaosad jms)
· Lahangumaterjal pärineb Maaülikooli loomakliinikust ja Eerika katsefarmist või tuuakse diagnostilisele lahangule ettevõtetest või eraisikutelt.
· Lahangumaterjal tuuakse lahanguruumi välisukse kaudu.
· Transportimiseks kasutatakse Maaülikooli autot. Lahangukompleksis kasutatakse telfrit, käru ja veekindlaid kaanega kaste.
· Ettevõtted v eraisikud transpordivad loomakorjused lahangukompleksi ise.
· Transpordivahendid ja -seadmed puhastatakse ja desinfitseeritakse pärast iga kasutust.
· Õppematerjal säilitatakse kilekotti pakituna ja märgistatuna (kuupäev, saatja, loomaliik) sügavkülmas eraldi riiuli(te)l. Enne õppetööd lahangumaterjal sulatatakse.
· Diagnostilisele lahangule toodud materjal tagastatakse lahangu tellijale või saadetakse hävitamisele AS Vireeni.
Jäätmete käitlemine
· Lahangujäätmed
o Lahangujäätmed kogutakse utiliseerimiskonteinerisse ja antakse esimesel võimalusel üle jäätmekäitlusettevõttele. Väiksemad kogused säilitatakse kuni jäätmekäitlusettevõttele üleandmiseni kilekotti või kasti pakituna sügavkülmas, eraldi märgistatud riiulitel.
o Pärast kasutamist lahangujäätmete konteiner pestakse. Puhtaid konteinereid hoitakse kütteta garaažis.
o Hävitamisele saadetud lahangujäätmete üle peetakse arvestust, märkides üles jäätmekäitlusettevõttele üleantud materjal, selle kogukaal ja kuupäev.
o Teravad ja torkivad esemed kogutakse vastavalt märgistatud konteinerisse lahanguruumis. Konteiner asendatakse, kui see on ¾ ulatuses täitunud. Täitunud konteiner on kuni utiliseerimiseni kemikaalide ruumis.
o Ohtlike kemikaalide jäägid käideldakse vastavalt konkreetse kemikaali ohutuskaardil toodud juhendile. Ohtlikud kemikaalid tuleb koguda konteinerisse märgisega “Ohtlikud jäätmed“, sulgeda lekkekindlalt ja anda üle jäätmekäitlusettevõttele. Ohtlike kemikaalidega saastunud pakendit ja pühkematerjali käsitletakse ohtliku jäätmena. Need kogutakse kaanega suletud konteinerisse märgistusega „Saastunud pakend“. Täis konteiner antakse üle jäätmekäitlusettevõttele.